Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Złota biżuteria - interesujące fakty i porady

Złota biżuteria należy do wytwornych ozdób. To właśnie dlatego jest ceniona i noszona przy okazji ważnych wydarzeń.

Dlaczego kochamy złoto?

Złoto od tysiącleci jest wyznacznikiem bogactwa. Stanowi najlepszą i nigdy niezniszczalną walutę, nadaje się więc na lokatę kapitału, bo można go zbyć w każdym zakątku świata, a jego wartość stale rośnie, zwłaszcza w czasach kryzysu. Złoto jest cenne, gdyż jest go stosunkowo niewiele, a koszt wydobycia  znaczny. Ze względu na wartość materialną wyroby z tego kruszcu pełniły od początku funkcję prestiżową, podkreślając status właściciela. Obecnie ma to mniejsze znaczenie, natomiast biżuteria ze złota jest ciągle ceniona ze względu na trwałość oraz artyzm.

Złoto a biżuteria

Złoto to metal ciężki, miękki i najbardziej kowalny, tzn. najbardziej rozciągliwy. Jeden gram kruszcu można rozbić na płat wielkości metra kwadratowego, a nadal zachowuje trwałość. Między innymi ta cecha zdecydowała o jego przydatności w jubilerstwie. Nie bez znaczenia ma jego jasnożółty kolor oraz wyraźny połysk.

Czyste złoto jest zbyt miękkie, by wytwarzać z niego kosztowności. Do tego niezbędna jest domieszka miedzi, która zwiększa twardość, odporność na zarysowania i wytrzymałość. Liczba karatów oznacza zawartość złota w stopie. Złoto bez domieszek ma 24 karaty, im mniej karatów, tym więcej jest domieszki miedzi, więc złoto ma niższą wartość. Do stopów używa się różnych metali, które zmieniają kolor kruszcu, stąd mamy złoto białe, różowe, fioletowe, zielone i niebieskie.

W jubilerstwie obecnie popularne jest białe złoto, z którego często są produkowane pierścionki zaręczynowe, obrączki i inna biżuteria ślubna.

Zalety złotej biżuterii

Złoto jest na tyle cennym materiałem, że nie można go oddawać w ręce dyletantów. Stąd też wytwarzaniem biżuterii z tego kruszcu zajmują się profesjonalni jubilerzy, a projekty tworzą utalentowani artyści. Złoto samo w sobie jest dekoracyjne, toteż doskonale się sprawdza w prostych formach klejnotów. Przynajmniej współcześnie większym uznaniem cieszy się szlachetna prostota niż nadmiar finezyjnych zdobień. Z tego też powodu lubiane, zwłaszcza przez młodych użytkowników, są ozdoby z białego złota jako subtelniejsze i bardziej dyskretne.

Złoto stosuje się do wyrobu damskich kosztowności, nie stronią też od niego mężczyźni. Złote spinki do eleganckiej koszuli są wytwornym uzupełnieniem wizytowego garnituru. Podobno prawdziwy mężczyzna nosi tylko jeden rodzaj biżuterii: ekskluzywny, dobrej marki zegarek. W wersji wizytowej należyte wrażenie robi złota bransoleta do zegarka. Cenione są także pamiątki i prezenty wykonywane ze złota. W polskiej tradycji istnieje zwyczaj obdarowywania dzieci z okazji chrztu i Pierwszej Komunii pamiątkowymi dewocjonaliami ze złota, np. medalikami, krzyżykami. Dziewczynki otrzymują też złote kolczyki, łańcuszki i pierścionki.

Złota biżuteria często jest noszona przy uroczystych okazjach, nie może jej zabraknąć na ślubie. Panna młoda i goście podkreślają doniosłość chwili poprzez elegancki ubiór i złote dodatki.

Ze złotem doskonale komponują się szlachetne kamienie, takie jak brylanty, szafiry, rubiny. Ich dodatek podnosi nie tylko wartość biżuterii, ale i jej efektowny wygląd.

Cenne klejnoty to także sposób na lokatę kapitału. W czasach, gdy wartość pieniądza papierowego maleje, warto inwestować w zakup kosztowności.