Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria z bursztynu - interesujące fakty i porady

Polska specjalność w jubilerstwie to bursztyn oprawiony w złoto lub w srebro. To cenione klejnoty, zwłaszcza przez cudzoziemki. Poznajmy historię bursztynu i nie dajmy się zwieść podróbkom.

Bursztyn – historia i mity

Bursztyn to kopalna żywica drzew iglastych pochodząca sprzed 40-50 milionów lat. Twarde żywiczne bryłki od pradziejów wzbudzały zainteresowanie. Najstarsze wygładzone płytki jantarowe pochodzą sprzed 10 tysięcy lat.

Bursztyn długo uważany był za kamień magiczny ze względu na właściwość przyciągania skrawków materiału. Dlatego używano go do wyrobu przedmiotów wykorzystywanych w magicznych i religijnych rytuałach. Zaciekawienie wzbudzały też uwięzione w żywicy owady.

W starożytnym Egipcie, później w starożytnej Grecji i Rzymie było duże zapotrzebowanie na ten kamień. Dlatego też handlarze wyruszali z południa na wybrzeże Bałtyku, by zdobyć ten skarb. Powstawały więc szlaki bursztynowe, z których jeden wiódł przez teren dzisiejszej Polski. Na wybrzeżu Bałtyku powstawały już w średniowieczu warsztaty, gdzie używano bursztynu do wyrobu naczyń i biżuterii. Najsłynniejszy i największy bursztynowy wyrób to słynna Bursztynowa Komnata, zbudowana na początku XVIII wieku, a zaginiona na początku II wojny światowej.

Według legendy, bursztyn miał powstać z okruchów podwodnego pałacu królewny Juraty, który został zniszczony przez władcę mórz za karę, że Jurata ośmieliła się zakochać w ubogim rybaku. Według rzymskiej legendy ten złocisty kamień miał być skamieniałym moczem rysia.

Nazwa „bursztyn” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „kamień, który się pali”. W krajach słowiańskich używano nazwy „jantar”, co oznacza dosłownie „żywica morska”.

Zalety biżuterii z bursztynu

Bursztyn sam w sobie jest atrakcyjnym kamieniem. Posiada różne odcienie i różny stopień przezroczystości. Szczególnie cenione są kawałki z zatopionymi owadami, bo są absolutnie unikatowe. Te złociste kamienie oprawia się kunsztownie w złoto lub srebro, czasami nadając kamieniom żądany kształt lub pozostawiając je w takiej formie, w jakiej został wydobyte czy znalezione. Stąd też każdy sznur korali jest niepowtarzalny.

Z bursztynu można wykonać każdy klejnot: broszki, wisiorki, korale, kolczyki i klipsy, bransolety, pierścionki i obrączki, bransolety do zegarków. Obecnie można dostać rzeczy klasyczne i nowoczesne w formie. Niektóre ozdoby są skromne, z niewielkich okruchów, inne imponują pokaźnymi rozmiarami.

Biżuteria z bursztynu jest na każdą kieszeń, skromny wisiorek można już kupić za kilkadziesiąt złotych. Masywny naszyjnik z elementami złota kosztuje niezłą sumę.

Jedną z zalet wyrobów z bursztynu jest ich uniwersalność. Nigdy nie przestają być modne, są chętnie noszone przez młode dziewczyny i starsze panie, nie wymagają specjalnej konserwacji. Doskonale nadają się na prezent dla ukochanej. „Polskie złoto”, bo tak się mówi o tym kamieniu, jest szczególnie cenione przez cudzoziemki, które nie wyjeżdżają z polskiego wybrzeża bez takiej pięknej pamiątki.

Jak twierdzą znawcy kamieni, bursztyn sprzyja dobremu samopoczuciu, aktywizuje moc samouzdrawiania, ofiarowuje siłę i mądrość w zakresie spraw materialnych. Jak więc oprzeć się jego urokowi?

Jak nie dać się oszukać?

Zdarza się, że bursztyn, który sprzedawca oferuje jako naturalny, jest falsyfikatem. Kupna fałszywej biżuterii można uniknąć, wybierając naszyjnik czy kolczyki w profesjonalnym sklepie jubilerskim. Czasami jednak kusimy się na zakup w niższej cenie, przekonani, że mamy do czynienia z oryginałem. Trzeba więc wiedzieć, że istnieje syntetyczny bursztyn do złudzenia przypominający ten prawdziwy.

Do produkcji ozdób używa się też tańszych kopali, czyli żywic zbieranych z tropikalnych drzew kopalowych. One również dla laika są nie do odróżnienia.

Jak więc nie dać się oszukać? Czasem może pomóc zapach podróbki, bo przypomina plastik. Najpewniejszy sposób to badanie w podczerwieni, ale można to sprawdzić dopiero po zakupie. Można też nakłuć kamień rozżarzoną szpilką, ale który sprzedawca nam na to pozwoli?