Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria indyjska - interesujące fakty i porady

Biżuteria indyjska jest efektowna. W Indiach nie tylko ozdabia, ale świadczy o pozycji majątkowej. Tam - z kosztownych metali i cennych kamieni, u nas - z syntetyków i szkła. Tu i tam piękna, godna pożądania.

Biżuteria w Indiach

Biżuteria kobieca w Indiach nieodłącznie związana jest z tamtejszą obyczajowością.  Noszona z tradycyjnym sari świadczy o pozycji majątkowej i statusie społecznym kobiety i jej rodziny. Oznacza też przynależność do określonej kasty. Nawet ubodzy rodzice starają się wyposażyć córki w bogate precjoza, bo stanowią one posag, niezbędny do zamążpójścia.

Hinduski nierzadko noszą cały ten dobytek na sobie. Są wręcz obwieszone ciężkimi bransoletami, naszyjnikami, kolczykami, ozdobami dłoni i włosów. Nie skrywają biżuterii w bankowych sejfach, mimo że są wykonane z kosztownych materiałów, więc ich wartość materialna bywa imponująca.  Ozdoby są duże, epatują przepychem, obca im jest skromność i subtelność.

Charakterystyczne dla kultury indyjskiej są pokaźne, misternie plecione naszyjniki, ze złota zdobionego szlachetnymi kamieniami. Typowe dla tej kultury są też bransolety noszone po kilkanaście sztuk na rękach i na nogach. Do nich należą bangles – ozdoby w kształcie koła, robione ze szkła, metalu lub malowanego drewna. Tradycyjne ozdoby to panja oraz tikka. Panja to bransoletka połączona łańcuszkami z pierścionkiem. Tikka natomiast to ozdoba wpleciona we włosy, ze zwisającym na czoło dużym wisiorem.

W Indiach popularna jest też biżuteria pieniężna, monety stanowią element dekoracyjny naszyjników, kolczyków i bransolet.

Biżuteria indyjska w Polsce

W Polsce mamy najczęściej do czynienia z imitacją biżuterii indyjskiej. Imitacja nie oznacza jednak tandety i kiczu. To tylko kosztowne materiały zostały zastąpione mniej szlachetnymi metalami, szkiełkami i syntetykami. Zachowany zaś został styl typowy dla tego rodzaju ozdób. Jest więc tu przepych form i kolorów, jest blask, niezwykłość form, finezja kształtów. Dla miłośniczek kultury indyjskiej mogą stanowić manifestację tych fascynacji. Dla osobowości ekstrawertycznych to sposób na wyrażenie swojej natury. Obok dziewczyny przystrojonej w biżuterię indyjską nie sposób przecież przejść obojętnie.

Gdzie kupować takie ozdoby?

W dużych miastach są sklepy z towarami pochodzącymi z Indii. Tam wśród tkanin, chust i ubrań prezentowana jest też biżuteria. Proponujemy też kontakt ze sklepami internetowymi. One nigdy nie zawodzą.