Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria z brylantami - interesujące fakty i porady

„Brylanty są najlepszym przyjacielem kobiety” – śpiewała Marilyn Monroe. Nie od dziś taka biżuteria wzbudza fascynację. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak ekskluzywne dodatki z brylantami.

Brylant – niezwyczajny węgiel

Na początku był węgiel. Zwykły, czarny, taki jak do palenia w piecu. Pod wpływem ciśnienia i specyficznych warunków w środowisku, czarny kamień przeistoczył się w przezroczysty, błyszczący diament. Jest to najtwardsza substancja występująca przyrodzie. Żeby z diamentu wydobyć pełnię piękna, trzeba go oszlifować. Po obróbce jubilerskiej powstaje brylant. Tym terminem określamy w języku potocznym każdy rodzaj oszlifowanego diamentu, jednak w fachowej terminologii jubilerskiej tą nazwą objęte są tylko diamenty obrobione tzw. szlifem brylantowym. Jest on uważany za szczytowe osiągnięcie mistrzowskich umiejętności. Taki brylant posiada okrągłą rondystę, co najmniej 32 fasetki i taflę w górnej części albo co najmniej 24 fasetki i spłaszczony szpic w dolnej części. Wtedy prezentuje pełnię swej urody i blasku.

Biżuteria z brylantami

Biżuteria z brylantami jest najkosztowniejsza, ale to niekoniecznie z tego powodu jest najbardziej ceniona i pożądana. Najpewniej sprawia to niedoścignione piękno szlachetnego kamienia, oszlifowanego sprawnymi rękami mistrzów jubilerstwa i oprawionego w szlachetny metal. Najczęściej jest to złoto lub platyna. Skromniejsze okazy dobrze się też prezentują otoczone srebrem lub nawet tytanem. Na posiadanie kosztownej kolekcji biżuterii mogą sobie pozwolić zamożne kobiety. Jednak wiele przeciętnych pań może cieszyć się posiadaniem skromnego pierścionka czy kolczyków z niewielkim brylancikiem.

W polskiej obyczajowości ostatnich lat odrodził się na nowo zwyczaj oświadczyn. A przy tej okazji niezbędny jest pierścionek zaręczynowy. Młodzi ludzie najczęściej wybierają pierścionek z niewielkim brylantem oprawionym w żółte lub białe złoto. Czasami wybierają do kompletu obrączki inkrustowane maleńkimi brylancikami. W takiej wersji brylanty są również piękne i zachwycające, choć już nie kosztują majątku.

O cenach brylantowej biżuterii

Wartość diamentu zależy od jego czystości i wielu innych czynników. Średnia cena wynosi 850 tysięcy złotych za diament o wadze 100 karatów (1 karat to 0,2 grama). Największy znany diament  ważył 3106 karatów, więc był wart około 25 milionów złotych.

Na cenę biżuterii z brylantami składa się też wartość metalu, z jakiego wykonano oprawę. Zależy również od marki producenta i nazwiska projektanta. Najdroższy pierścionek z brylantem, który ważył 6,04 karata, kosztował blisko 8 milionów dolarów.

Jednak za zaręczynowy pierścionek z białego złota ozdobionego oczkiem z niewielkim brylantem wystarczy zapłacić kilkaset złotych, by móc podziwiać piękno natury zaklęte w błyszczącym kamyczku.