Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria ręcznie robiona - interesujące fakty i porady

Biżuteria hand made istnieje od zawsze. Najstarsze zachowane ozdoby pochodzą sprzed 20 tysięcy lat. Mimo rozpowszechnionej od XX wieku mechanicznej produkcji, ciągle znajduje nabywców i twórców.

Biżuteria hand made od jubilera i artysty - amatora

Praca jubilera to w gruncie rzeczy artystyczne rękodzieło. Wymaga manualnej zręczności, talentu, wyobraźni i zmysłu estetyki. Niektórzy jubilerzy wykonują biżuterię według projektów przygotowanych przez artystów czy zleceniodawców, inni są jednocześnie projektantami. Klejnoty ze szlachetnych metali i kruszców powstają w pracowniach jubilerskich, gdzie pracuje sztab ludzi, a praca ręczna jest wspomagana przez nowoczesne maszyny i urządzenia.

Podobnie jest z biżuterią nie mniej piękną, ale z mniej kosztownych materiałów. To, co zachwyca to różnorodność technik, dzięki czemu możliwe jest oryginalne wzornictwo. Jedną z bardziej rozpowszechnionych technik jest haft koralikowy. Bransoletki i kolczyki tworzone są z mnóstwa drobnych koralików naszywanych ściśle na tkaninę. Modne są obecnie ozdoby z filcu, np. dekoracyjne brosze, korale robione z filcu i koralików. W warsztatach jubilerskich stosuje się technikę art. clay, która polega na tym, że z miękkiego, niczym glina, tworzywa, jakim jest srebro z domieszką środka wiążącego i wody, modeluje się ozdoby, po czym utwardza się je przez wypalanie. Do wykonywania biżuterii artystycznej stosuje się też technikę wire wrapping, dzięki czemu powstają finezyjne  kolczyki, naszyjniki i bransolety. Technika polega wyginaniu srebrnych drutów w fantazyjne kształty i owijaniu ich cieńszymi drutami, a uroku całości dodają jeszcze ozdobne kamienie. Warto jeszcze zwrócić uwagę na technikę chainmaille, której rodowód sięga średniowiecza. Biżuteria powstaje poprzez łączenie metalowych kółeczek w skomplikowane formy i sploty.

W warunkach domowych utalentowane dziewczyny i dojrzałe panie (mężczyźni rzadziej) wykonują prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej, używając do tego szydełka, drutów i zręcznych palców, a także nici, kordonka, sutaszu czy modeliny oraz papierowych serwetek. Wiele talentu potrzeba do wykonania kolczyków frywolitkowych (rodzaj finezyjnej koronki) czy do skomplikowanych splotów z cienkich sznureczków, dających w efekcie niepowtarzalne naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Przydaje się też znajomość techniki decoupage, czyli naklejania barwnych wzorów z papierowych chusteczek na drewno, szkło czy metal.

Z biżuterią ręcznie robioną kojarzymy też samodzielnie wykonywane kompozycje z półfabrykatów takich jak koraliki, druty, szkiełka, kryształki. To zajęcie nie jest skomplikowane, wymaga tylko trochę pomysłowości, by powstającej ozdobie nadać indywidualny rys.

Materiały do wyrobu biżuterii hand made

Do ręcznej produkcji biżuterii można właściwie wykorzystać wszystko, co talent artysty potrafi przeobrazić w oryginalną ozdobę. Oprócz popularnych szklanych czy polimerowych koralików  używa się drewna, skóry, tkanin, filcu, drutów, metali, szkła, kości. Wspomniano już powyżej o niciach i sutaszu, trzeba jeszcze dodać do tego grubszy sznurek służący do skomplikowanych plecionek - makram. Bardzo popularna jest modelina, materiał łatwy do tworzenia fantazyjnych kształtów. Oryginalna biżuteria składa się jeszcze z kolorowych ptasich piórek i owoców, np. z suszonych plastrów cytryny czy pomarańczy. Obecne też są elementy z recyklingu, jak np. metalowe kapsle, elementy zegarka, biurowe spinacze, fragmenty plastikowych butelek czy guziki. W tym zakresie ograniczeń brak. To artysta – rzemieślnik przekształca pospolite materiały i zwykłe przedmioty w artystyczne cudeńka. Ich wartość weryfikują nabywcy i użytkownicy.

Sklepy z ręcznie robioną biżuterią

Biżuteria wykonywana  ręcznie jest do nabycia w wielu sklepach jubilerskich. Warto szukać oryginalnych wzorów w galeriach ze sztuką, na wystawach rękodzieła artystycznego czy w mniej profesjonalnych miejscach, jak np. na targach podczas masowych imprez, gdzie twórcy starają się ją spopularyzować. Nieocenione są zwłaszcza sklepy internetowe, gdzie jest dużo ciekawych, czasami zabawnych, czasami stylowych ozdób na każdą okazję. Każda wymagająca klientka znajdzie to, czym zechce podkreślić swoją indywidualność.