Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria sztuczna - interesujące fakty i porady

Sztuczne materiały wkradły się do jubilerstwa w połowie ubiegłego wieku i odtąd cieszą się niemalejącą popularnością. Dobrze wykonane imitacje szlachetnych metali i kosztownych kamieni są znakomitym uzupełnieniem codziennego, ale i uroczystego stroju.

Zalety sztucznej biżuterii

Królowa angielska zapewne nie musi przystrajać się syntetycznymi szmaragdami i rubinami, mając mnóstwo kosztownych i prawdziwych klejnotów, ale zwykłe śmiertelniczki nie stronią od tego rodzaju ozdób. I bardzo je sobie chwalą. Sztuczna biżuteria jest tania, więc można sobie pozwolić na częste zakupy. Nie cena jednak decyduje o zamiłowaniu pań  do błyszczących szkiełek i kryształków. To oryginalna uroda, ciekawe i bogate wzornictwo naszyjników, bransolet i kolczyków sprawiają, że są chętnie noszone przez kobiety w każdym wieku. Świetnie wygląda zarówno młoda dziewczyna, eksponując na nadgarstku kilka czy kilkanaście dekoracyjnych bransolet, jak i nobliwa pani w naszyjniku ze sztucznych pereł.

Sztuczna biżuteria zwykle jest produkowana masowo, ale nie brakuje też unikatowych wzorów powielanych w niewielu egzemplarzach. Takie ozdoby można nawet zobaczyć na pokazach renomowanych domów mody. Wynika stąd wniosek, że funkcja prestiżowa biżuterii straciła na znaczeniu. Przyozdabiamy się świecidełkami nie po to, by manifestować swój stan majątkowy czy wysoką pozycję społeczną, ale by podkreślić swój styl i indywidualizm, nadać wyrazisty charakter swemu wyglądowi. Mając do dyspozycji niedrogie, unikatowe lub banalne, dyskretne albo ekscentryczne dodatki, dobieramy je w zależności od nastroju, pogody, okazji. Każdego dnia możemy wyglądać inaczej, ale nigdy tandetnie, choć w sztucznej biżuterii kicz jest niekiedy zamierzony i też ma swój urok. Nie należy z tym jednak przesadzać zwłaszcza, gdy ma się kilka dziesiątek lat.

Gdzie kupić sztuczną biżuterię?

Modna jest obecnie biżuteria hand made. Można więc dowolnie komponować gotowe półfabrykaty: koraliki, kryształki i inne elementy, tworząc niepowtarzalne wzory, niczym haute couture. Takie ozdoby można wykonać własnoręcznie, jak i kupić gotowe.

Sztuczna biżuteria jest dostępna w sklepach niemal na każdym rogu, warto jednak poświęcić więcej czasu na zakupy, by wybrać coś niepowtarzalnego i interesującego, jednocześnie pomijając masową konfekcję galanteryjną. Duże szanse na zdobycie biżuterii, której będą nam zazdrościć koleżanki, dają sklepy internetowe. Warto szukać niebanalnych wzorów, starannie wykonanych z dobrej jakości materiałów.