Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria autorska - interesujące fakty i porady

Biżuteria autorska to wyrób z górnej półki. Dla wielu osób to bardzo pożądane dodatki. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się takie ozdoby oraz gdzie można je nabyć.

Cechy biżuterii autorskiej

Jak sama nazwa wskazuje, biżuteria autorska musi posiadać autora. Jak to? – zapytacie. Przecież każdy przedmiot wykonany ręką ludzką ma swego twórcę. Tak, ale tu chodzi o NAZWISKO. Drukowane litery są tu użyte specjalnie, by podkreślić, że chodzi o uznanego w branży twórcę. Nie może to być więc osoba anonimowa, która może nawet się pochwalić sukcesami, ale której nazwisko jest nieznane.

Twórcy biżuterii autorskiej zaznaczają w swoich pracach swój indywidualny styl, przez co ich projekty są rozpoznawalne przez znawców, podobnie jak obrazy uznanych malarzy.

To, co łączy wyroby biżuteryjne z tej branży to oryginalność, różnorodność, niepowtarzalność, doskonała jakość oraz niekwestionowane walory artystyczne. Używane są materiały zarówno klasyczne, typowe dla damskich ozdób, jak i całkiem zaskakujące w branży jubilerskiej. Artyście wolno wszystko. Jedynym miernikiem wartości jest zainteresowanie klienta. Najwyższy poziom artyzmu osiąga biżuteria haute couture, właściwie służy tylko do podziwiania, podobnie jak rzeźba czy obraz. Jest to specjalność wielkich domów mody zajmujących się  też produkcją i sprzedażą biżuterii, która jest sygnowana nie nazwiskiem twórcy, ale nazwą domu mody, np. Diora czy Chanel.

Zwyczajowo ukoronowaniem pracy projektanta biżuterii autorskiej jest biżuteria ślubna, której każdy egzemplarz jest jednostkowy i niepowtarzalny.

Gdzie kupić biżuterię autorską?

Tego typu kosztowności próżno szukać w zwykłym sklepie jubilerskim. Biżuterię autorską możemy spotkać w galeriach, razem z innymi wyrobami artystycznymi lub w sklepach ekskluzywnych, gdzie liczy się producent i marka.

Wielu autorów prowadzi też sprzedaż internetową. Warto się tym zainteresować, bowiem wszyscy lubimy się nieco snobować, a kupno biżuterii autorskiej to tak jak zakup markowego zegarka.