Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria tytanowa - interesujące fakty i porady

Biżuteria tytanowa to nowość w jubilerstwie. Tytan ma tyle zalet, że na pewno do niego należy przyszłość w tej branży.

Tytan został odkryty dopiero pod koniec XVIII wieku i jest trudny do obróbki mechanicznej. To tłumaczy, dlaczego w jubilerstwie pojawił się tak późno. Wszystko jednak wskazuje na to, że zostanie tu na dłużej.

Zalety biżuterii z tytanu

Tytan ma przyjemny metaliczny kolor, przypominający srebro, a jego największą zaletą jest trwałość, odporność na zadrapania i zniekształcenia, także lekkość. Ta ostatnia cecha sprawia, że biżuteria nawet pokaźnych rozmiarów jest nie waży wiele. Dla alergików nie bez znaczenia są jego antyalergiczne właściwości.

Biżuteria z tytanu przybiera różnorodne formy. Modne i stosunkowo niedrogie są obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe. Cenione są damskie i męskie zegarki, które mają koperty i bransolety  tytanowe. W tytan oprawia się też szlachetne, półszlachetne i syntetyczne kamienie, tworząc kolczyki, bransolety i naszyjniki. Stosuje się  takie techniki jak inkrustowanie, anodowanie, skrawanie, łączy ze złotem, srebrem i platyną. Tytan doskonale się też sprawdza w technice mokume-gane.

Tworzeniem artystycznej biżuterii z tytanu zajmuje się niewiele osób (w Polsce tylko kilka), bo ze względu na twardość metalu, jest to trudne zajęcie i wymagające specjalnych narzędzi. Tytan nie poddaje się łatwo modelowaniu i obróbce. Taka biżuteria nie jest więc zbyt popularna, bo nie ma jej za wiele, a jej wartość równa się nieraz cenie wyrobów ze złota. Natomiast prostsze formy, jak obrączka, zdobywają rynek. Tym bardziej, że są niezniszczalne. Nie poddają się korozji, nie pokona ich pożar, nie ulegają zgnieceniom. Obrączki są tak trwałe, jak powinna być trwała miłość przyrzeczona przez małżonków przy ołtarzu.

Wyroby tytanowe nie wymagają żadnej konserwacji, wystarczy od czasu do czasu wyczyścić je szczoteczką i mydłem.