Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria hand made - interesujące fakty i porady

Biżuteria ręcznie produkowana zyskuje coraz większą popularność. Rękodzieło artystyczne to sposób na podkreślenie własnego stylu. Ze względu na swoją unikatowość jest bardzo ceniona, nie tylko wśród kobiet.

Za co lubimy biżuterię hand made?

Ozdoby wykonywane przez profesjonalnych czy domorosłych artystów to biżuteria hand made. Nie można jej utożsamiać z biżuterią ekskluzywną, kosztowną, też dużej mierze wykonywaną ręcznie. Hand made należałoby zaliczyć do rękodzieła artystycznego.

Żeby się tym zajmować, trzeba posiadać pewne umiejętności, znać techniki wykonywania błyskotek, mieć sporą wyobraźnię, zmysł piękna i do tego jeszcze zręczne i sprawne palce. Projektanci i wykonawcy takich ozdób to często osoby z wykształceniem plastycznym. Nie wykształcenie jednak jest najważniejsze tylko talent.

Materiały do biżuterii ręcznie robionej

Do produkcji biżuterii hand made wykorzystuje się przeróżne materiały. Do najpopularniejszych należą gotowe półfabrykaty jak: koraliki modułowe, żyłka jubilerska, różnego rodzaju druty. Często wykorzystywana jest modelina, filc, nici i cienkie sznurki, a nawet tak pospolite przedmioty jak guziki, spinacze biurowe czy kapsle. To sprawne ręce i talent wykonawcy zamieniają je w małe dzieła sztuki. Taką biżuterię nie bez powodu określa się mianem artystycznej.

Istnieje wiele technik wyrobu takich oryginalnych ozdób. Można np. wykorzystać do ich produkcji umiejętność szydełkowania, tworząc przepiękne frywolitkowe naszyjniki i kolczyki. Niepowtarzalne ozdoby powstają dzięki znajomości decoupage, czyli techniki zdobienia z wykorzystaniem wzorów z papierowych chusteczek. Osoby umiejące wyplatać makramy także tę umiejętność mogą z dużym sukcesem wykorzystać do produkcji fantazyjnych naszyjników. Można by tak jeszcze wymieniać więcej sposobów, jest ich ponad dwadzieścia.

Powstające rękodzieło jest oryginalne, zawiera dobrą energię, pasuje do osób nietuzinkowych, które unikają sztampy i narzucania określonego stylu. Dlatego je lubimy, bo pozwalają nam zachować własny styl, nawet jeśli kupujemy taką biżuterię w sklepie, a nie robimy własnoręcznie. Poza tym nie musimy na nie wydawać dużych pieniędzy. Takie dodatki biżuteryjne nie są w Polsce drogie, mimo że jest to ręczna robota.

Jak zostać twórcą biżuterii hand made?

Żeby zająć się rękodzielnictwem, trzeba posiadać pewne umiejętności. Jednak na własnoręczne zrobienie jakiegoś cacka może się odważyć każdy. Wystarczy np. wysuszyć plastry cytryny czy pomarańczy, doczepić do nich haczyk i już mamy oryginalną ozdobę. Warto jednak nauczyć się przynajmniej jednej techniki tworzenia biżuterii artystycznej. Instruktorką robótek ręcznych może być np. babcia, która potrafi szydełkować czy umie wyplatać dekoracyjne wisiorki i paski z sutaszu. Warto też znaleźć w Internecie poradnik, skąd krok po kroku można opanować daną umiejętność. Pomocne w tym będą również filmiki instruktażowe.

Osoby, o których się mówi, że mają dwie lewe ręce, również mają szanse na samodzielne wykonanie nieskomplikowanego wisiorka czy bransolety. Potrzebne do tego będą zestawy prefabrykatów, tj. koralików, kawałków metalu i żyłka jubilerska, na którą poszczególne elementy można nanizać w dowolnej kolejności. Trudno tu mówić o biżuterii artystycznej, bo ta powinna być bardziej oryginalna i nowatorska, zawsze jednak efekt takiej pracy będzie bardziej satysfakcjonujący niż zakup gotowego drobiazgu.

Żeby wykonywać biżuterię hand made z przeznaczeniem na sprzedaż, trzeba przygotować warsztat pracy, tzn. zgromadzić potrzebne narzędzia i materiały oraz dysponować wolnym czasem. Jest to bowiem żmudna i precyzyjna robota, której trzeba poświęcić wiele czasu, ale i serca.