Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria orientalna - interesujące fakty i porady

Biżuteria z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu  stała się u nas popularna. Fascynuje wiele pań z powodu swojej wyjątkowości. Dzięki niej można podkreślić swoją kobiecość.

Kosztowności z Orientu

Orient od zawsze interesował Europejczyków. Obecnie też nas fascynują odmienne kultury. Krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu jest tak wiele, że trudno tu mówić o jednej kulturze, jednej tradycji.  W branży jubilerskiej oferty różnych krajów mogą być krańcowo różne. Z biżuterią orientalną kojarzymy głównie wyroby pochodzące z Indii, także krajów arabskich i perskich. Zdecydowanie mniej znamy kosztowności typowej dla Japonii, Indonezji czy Wietnamu.

Z dalekich podróży przywozimy stamtąd pamiątki, wśród nich biżuterię etniczną, ale nie zyskała ona jeszcze powszechnego uznania. Jest unikatowa, ale rzadko bywa inspiracją dla naszych rękodzielników, których zasługą jest spopularyzowanie choćby biżuterii indyjskiej.

To, co nas fascynuje to jej odmienność. Przyzwyczajeni do wyrobów europejskich, których charakterystyczne cechy to  spokojna elegancja, umiar i subtelność, zostaliśmy porażeni przepychem, bogactwem, obfitością biżuterii indyjskiej i arabskiej. I nam się to spodobało.

Taką biżuterię chętnie noszą odważne, przebojowe dziewczyny, które chcą się wyróżnić z tłumu. Bogactwo wzorów, kształtów i form, różnobarwność naszyjników, bransolet i kolczyków podkreślają bogatą i niespokojną naturę użytkowniczek takich efektownych błyskotek.

Oryginalna biżuteria ze Wschodu to nie tylko bogactwo formy, ale i bogactwo materialne. Jest w większości wykonywana ze szlachetnych metali i kamieni. W wersji popularnej zastąpiły je syntetyki i tańsze materiały. Jednak ich podstawowa funkcja pozostała. Upiększają swoje właścicielki, podkreślają ich urodę, tworzą niepowtarzalny styl.

Z krajów Dalekiego Wschodu nie brakuje też odmiennych propozycji. Na przykład z Wietnamu pochodzą ozdoby proste w formie, surowe, której głównym tworzywem jest drewno, rzadziej kora a nawet słoma, oprawione w srebro lub inny biały metal.

Warto też wiedzieć, że nietypowe dla naszej kultury ozdoby takie jak bransoletki na nogi, pierścionki na palce nóg oraz kolczyki umieszczane na  różnych częściach ciała przybyły do nas z Dalekiego Wschodu.

Gdzie kupić biżuterię orientalną?

Nasze sklepy jubilerskie gotowe są zaspokoić najróżniejsze potrzeby klientek. Stąd też nie brakuje tam oryginalnych wyrobów pochodzących bezpośrednio z krajów Orientu lub z polskich pracowni jubilerskich, gdzie pracują artyści i rzemieślnicy inspirujący się kulturą orientalną. Warto też skorzystać z propozycji sklepów internetowych, tam znajdziemy najwięcej ciekawych ofert.