Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria artystyczna - interesujące fakty i porady

Nie jest łatwo wyznaczyć granicę między biżuterią artystyczną a ozdobami hand made. Jakie stosować wskaźniki, by odróżnić jedne od drugich? Jak eksponować unikatowe wzory? Wreszcie, gdzie można kupić piękną, niebanalną biżuterię?

Oryginalny prezent dla wyjątkowej kobiety

Każda romantyczka chciałaby być obsypywana kwiatami i klejnotami. Nic dziwnego, że to one są wybierane przez mężczyzn, by obdarować swoje ukochane. Wybór ciekawej biżuterii nie jest prosty. Zbyt łatwo można natrafić na kicz. Czym więc wyróżnia się biżuteria artystyczna? Unikatowością. Produkcja masowa wyklucza artyzm. Czy jednak każdą rzecz wykonaną ręcznie w niewielu egzemplarzach można uważać za sztukę?  Tu odpowiedź jest negatywna. Nie ma jednak jednoznacznej definicji sztuki, a jak powiedział jeden z artystów „ sztuką jest to, co ktoś chce uważać za sztukę”. Czy więc nie ma żadnych kanonów piękna? W przypadku biżuterii za takowe można uważać: oryginalność pomysłu, wysoką jakość wykonania i szlachetność materiałów. Trzeba by jeszcze dorzucić umiar. Wszelka przesada, zarówno jeśli chodzi o formę jak i kolorystykę ociera się o kicz.

Artystyczna biżuteria, według tradycji, koniecznie musi być wykonana ze szlachetnych metali i kamieni. Złoto, platyna, diamenty, rubiny, szmaragdy… . No cóż, przeciętna kobieta raczej je kojarzy z klejnotami królewskimi niż z zawartością swojego puzderka na biżuterię. Dziś do wyrobu ozdób kobiecych używane jest srebro, tytan, kamienie półszlachetne, syntetyczne kamienie, szkło. Ostatnio uznaniem na świecie cieszą się ozdoby z krzemienia pasiastego wydobywanego jedynie w Górach Świętokrzyskich. Jest to kamień równie rzadki jak diamenty, choć znacznie tańszy. Do produkcji kolczyków, naszyjników i bransolet służą również takie pospolite materiały jak drewno, kordonek, filc, drut czy plastik. Mimo to zdarza się, że wykonane z nich przedmioty wykazują się niezwykłą urodą, oryginalnością, można by rzec – artyzmem. Decyduje o tym niebanalność pomysłu, talent projektanta i zręczne ręce rzemieślnika - artysty. Tak więc skromna domowa produkcja hand made może posiadać wartości artystyczne i nosić dumne miano biżuterii artystycznej.

Trzeba by jeszcze wspomnieć o klejnotach wyjątkowej urody, projektowanych przez kreatorów wielkich domów mody. Wyróżnić tu trzeba wyroby pret -a -porter, produkowane w większych ilościach, sprzedawane w bardziej i mniej luksusowych sklepach, oraz biżuterię haute couture, wyrabianą ręcznie w jednym egzemplarzu, niezwykle drogą i ekskluzywną, z myślą o bardzo bogatych klientkach.

Zwykłe śmiertelniczki, mając w posiadaniu piękną, artystyczną biżuterię, powinny ją tak eksponować na sobie, by to oryginalne i wyraziste dodatki odgrywały pierwszorzędną rolę, a nie strój. Każda kobieta tak przyozdobiona wygląda wyjątkowo.

Gdzie kupić biżuterię artystyczną?

Gdzie można nabyć takie ciekawe „ręczne robótki”? My proponujemy sklepy internetowe, gdzie młode artystki, bo to kobiety głównie zajmują się ich wyrobem, wystawiają swoje oryginalne i urokliwe cudeńka. Warto też zaglądać do galerii biżuterii artystycznej. Stamtąd mogą pochodzić niebanalne prezenty dla wyjątkowych kobiet.