Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria białe złoto - interesujące fakty i porady

Kosztowności z białego złota są aktualnie bardzo modne, chętnie kupowana jest biżuteria ślubna z tego kruszcu. Posiada wiele zalet, dlatego jest cenione przez wielu użytkowników. Warto wiedzieć, skąd białe złoto się bierze.

Jak powstaje białe złoto?

Z czystego żółtego złota rzadko wykonuje się biżuterię, bo jest ono zbyt miękkie. Dla zwiększenia jego twardości dodaje się domieszkę miedzi. Wtedy złoto jest trwalsze, ale nadal daje się łatwo formować i obrabiać. Aby powstało złoto o białej barwie, oprócz miedzi dodaje się nikiel lub pallad. Te dwa metale nadają złotu biały kolor, przypominający do złudzenia platynę. Ten stop zachowuje wszystkie właściwości złota.  Aby podnieść walory estetyczne wyrobu, białe złoto często pokrywa się cienką powłoką rodu, która nadaje jasnosrebrzysty połysk. Rod z czasem się wyciera, ale klejnot nadal zachowuje srebrzysty kolor, tracąc nieco blasku.

Białe złoto powstaje także z połączenia żółtego złota i niklu w proporcjach po 50%. Wówczas jest ono lśniące, nie ma więc potrzeby rodowania. Nikiel jest metalem uczulającym, więc alergicy powinni unikać takiej biżuterii.

Dlaczego kochamy białe złoto?

Białe złoto ma mnóstwo zwolenników. W latach dwudziestych ubiegłego wieku było bardzo popularne, potem na kilkadziesiąt lat zostało odsunięte w cień, a obecnie przeżywa swój renesans.

Biżuteria z białego złota jest szczególnie lubiana przez młode osoby, którym żółte złoto wydaje się zbyt pretensjonalne i „paniusiowate”. Młodzież kocha srebrne ozdoby, z którymi jej się trudno rozstać, gdy wyrasta z nastoletnich lat, a białe złoto doskonale się komponuje ze srebrem, nie stanowiąc dysonansu. Zwykle czas na „dorosłą” biżuterię przychodzi wraz z decyzją o ślubie. Tak więc pierwsze klejnoty ze złota to zaręczynowy pierścionek, a potem obrączki. Coraz częściej są to wyroby z białego złota. Chcąc nawiązać do tradycyjnych wzorów biżuterii ślubnej rodziców, niektórzy decydują się na obrączki z połączenia tych dwóch rodzajów złota.

Białe złoto wykorzystywane jest także do oprawy szlachetnych, półszlachetnych, a także syntetycznych kamieni. Powstają z niego niezwykłej urody naszyjniki, piękne kolczyki i bransolety. Takie subtelne ozdoby znakomicie pełnią funkcje wieczorowej biżuterii, uświetniając uroczyste chwile.