Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Modna biżuteria - interesujące fakty i porady

Kreatorzy mody mają pomysły, ale to ulica decyduje o tym, co modne. W branży jubilerskiej nie ma ściśle przestrzeganych trendów, panuje eklektyzm. Jednak tylko niektóre wzorce zyskują większą popularność.

Modna biżuteria ekskluzywna

Biżuteria ekskluzywna to kosztowności wykonane ze szlachetnych materiałów. Jest droga, trwała i piękna. W tej dziedzinie zawsze modna jest klasyka, więc taki styl obowiązuje od dziesięcioleci, jest ponadczasowy. To oczywiste, bo cenne klejnoty nie powinny spoczywać w sejfie czy na dnie szuflady, ale są po to, by prezentować ich niepowtarzalne piękno.

Zmiany zachodzą powoli i niepostrzeżenie. Aktualnie chętniej noszona jest biżuteria delikatna, o subtelnych wzorach. Imponujące wielkością naszyjniki, grube bransolety, ciężkie kolczyki z żółtego złota, ze szlachetnymi kamieniami również imponujących rozmiarów, rzadziej są wybierane. Epatowanie bogactwem jest bowiem w złym guście. Kosztowna biżuteria powinna być dyskretna, a o jej urodzie nie decyduje waga kruszcu i ilość kamieni, ale artyzm projektu i precyzja wykonania.

Modna biżuteria popularna

W zakresie biżuterii popularnej można sobie pozwolić na więcej. Przesada jest czasem nawet wskazana. Tak jest na przykład w przypadku biżuterii orientalnej, modnej od kilku sezonów. W tym przypadku „modnie” oznacza dużo, kolorowo, błyszcząco.

Od kilku lat rosnącym powodzeniem cieszy się też rękodzieło artystyczne. Biżuteria hand made wyróżnia się oryginalnością, bogactwem wzornictwa, różnorodnością użytych materiałów. Kształtuje indywidualny styl użytkowniczki.

Biżuteria artystyczna to małe dzieła sztuki, wyrabiane w niewielkiej liczbie egzemplarzy, poszczególne wzory są więc unikatowe. Swoboda stylu to ich zaleta. Są łatwo dostępne w galeriach sztuki użytkowej i w sklepach internetowych. Rozpiętość cen sprawia, że są one dostępne dla każdej kieszeni. Staramy się uciec od zalewającej sklepy plastikowej galanterii biżuteryjnej, produkowanej masowo, przez co wszystkie wyglądamy podobnie. Nie ma co ukrywać, często są to wyroby tandetne i pospolite.

Biżuteria hand made zawsze jest utrzymana w dobrym guście, pozwala na zachowanie odrębnego stylu. Dlatego zawsze będzie modna. Jak długo istnieją utalentowani artyści z wyobraźnią, tak długo taka biżuteria cieszyć będzie nasze oczy. Choć okresowo dajemy się zafascynować jakimiś nowościami, które dyktują domy mody, powracamy do tego, co piękne, stylowe i nie poddaje się presji szybko zmieniających się trendów.