Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria etniczna - interesujące fakty i porady

Wpływy odległych kultur widoczne są w wielu dziedzinach życia, także w jubilerstwie.  Cenimy biżuterię za oryginalność, a takie są ozdoby sprowadzone z egzotycznych krajów bądź nimi inspirowane tamtejszą tradycją. Spróbujmy przybliżyć ich specyfikę.

Biżuteria etniczna – egzotyka i oryginalność

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”, chciałoby się powiedzieć w odpowiedzi na zainteresowanie Polaków biżuterią etniczną. Nie widać tam bowiem inspiracji polską sztuką ludową. Skąd wzięła się u nas moda na ozdoby z południowej Ameryki, Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu?

Jest to efekt wyjścia Polski na świat, otworzenia się granic. Zaczęliśmy podróżować po świecie, poznawać naocznie obce kultury i tradycje, przywozić pamiątki. Wśród nich były ozdoby, produkowane współcześnie, ale nawiązujące wzornictwem i stylistyką do odległych czasów. Ich noszenie w kraju świadczyło o dalekich podróżach, wzbudzało zainteresowanie. Z czasem nawet nasi artyści i rzemieślnicy zaczęli stamtąd czerpać i powielać wzory. Taka biżuteria jest jak powiew świeżości, inna, odmienna, więc fascynuje i zachęca do użytkowania.

Biżuteria etniczna, to znaczy jaka?

Każdy region świata to bogactwo tradycji, obyczaju, zachowań i wierzeń. To także odmienność takich elementów kultury jak muzyka, śpiew, taniec, a także strojów i ozdób. W każdej stronie świata do wykonywania biżuterii używano tamtejszych, łatwo dostępnych materiałów, ozdabiano tradycyjnymi dla danej społeczności wzorami. Są one tak charakterystyczne, że mając do czynienia z biżuteria etniczną, od razu rozpoznajemy miejsce pochodzenia lub źródło inspiracji.

Tak np. oryginalna biżuteria pochodząca z krajów Ameryki Południowej wykonana jest z piór ptasich, pestek owoców, z rybich łusek, choć nie brakuje koralików i metalu. Stamtąd sprowadzamy wspaniałe naszyjniki, które u Indian z Peru, Brazylii czy Boliwii stanowiły amulety i talizmany. Podobają nam się ręcznie malowane tajemniczymi znakami bransolety i niezwykłe, wielobarwne kolczyki. Mało kto wie, że to stamtąd pochodzą bransoletki przyjaźni, czyli plecionki z przędzy lub z muliny noszone na nadgarstku.

Inspiracje afrykańskie to ozdoby używane niegdyś przez plemiona zagubione wśród lasów i na sawannach. Tu przeważa drewno i pospolite kamienie. Nie brakuje też egzotyki z krajów arabskich. Bogato zdobione, barwne i lśniące naszyjniki i metalowe brzęczące bransolety to ich specjalność. Bardzo lubimy też niezwykłą biżuterię indyjską, w której każda dziewczyna wygląda niczym hinduska księżniczka. Syntetyczne kamienie zastępują prawdziwe diamenty i szafiry, a kolorowy metal – złoto, srebro i platynę.

Takie i inne ozdoby najłatwiej zakupić w sklepach internetowych.

Jak nosić biżuterię etniczną?

Tego typu ozdoby idealnie wpisują się w letni styl ubierania. Najbardziej więc pasują do letnich kolorowych sukienek, szortów, obcisłych topów i  naturalnych tkanin. Urodę biżuterii etnicznej najlepiej prezentować, hołdując stylowi eko. Możemy też pozwolić sobie na założenie kilku wyrazistych elementów takiej biżuterii, eksponując - jak to w upały – gołe ramiona i dekolty. Wówczas nie rażą sznury korali ani obwieszone kilkoma pokaźnymi bransoletkami ręce, ani wielkie kolczyki. Jest to moda wesoła, luźna, wakacyjna.