Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria z koralików - interesujące fakty i porady

Robienie biżuterii z koralików to miłe i praktyczne hobby, dzięki któremu można mieć oryginalne ozdoby. Można ją wykonać samodzielnie, jedna potrzebne są umiejętności. Trzeba też wiedzieć, gdzie zaopatrywać się w paciorki i skąd czerpać inspiracje.

Moda na koraliki

Naszyjniki, kolczyki i bransoletki z różnobarwnych koralików są modne zwłaszcza wśród młodzieży. Tego typu gotowych wyrobów jest bardzo dużo, mamy właściwie nieograniczony wybór. Tym bardziej powinniśmy się starać, by te niezobowiązujące dodatki były niepowtarzalne.

Nie obowiązuje jeden styl. Z koralikami można eksperymentować, inspirując się stylem hippisowskim z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku albo naśladować ozdoby rodem z Bliskiego Wschodu albo z Indii. Można te style łączyć, tworząc  awangardowe wzory.

Biżuteria z koralików może być minimalistyczna, ale częściej bywa bogata, jeśli chodzi o formę, ilość i wielkość koralików, ich kolorystykę. Jej zadaniem jest przyciągać uwagę, intrygować, dodawać użytkowniczce uroku, a nawet zwykłemu strojowi – tajemniczej egzotyki. Trzeba tylko mieć na uwadze, że takie „klejnoty” sporo ważą, więc piękne, ale ciężkie kolczyki to zbytnie obciążenie dla delikatnych małżowin usznych. Podobnie z koralami - musimy się w nich czuć swobodnie, a nie cierpieć na ból karku od ich ciężaru.

Koraliki ze sklepu i z babcinej szuflady

Koraliki najprościej jest zakupić w sklepach specjalistycznych lub w Internecie, oferują je też niektóre sklepy jubilerskie. Możemy je kupować w zestawach, więc wystarczy tylko nanizać koraliki na żyłkę jubilerską, by mieć gotowy produkt. Nie wszystkim takie ograniczenie odpowiada, więc niektórzy kupują koraliki w kilku rodzajach, a jest ich niemało, np. zwykłe szklane paciorki, koraliki polimerowe, kokosowe, powlekane, porcelanowe, crackle, plastikowe - aż po ręcznie malowane w stylu faberge. Tworzymy z nich dowolne kompozycje, a granicą dla fantazji powinno być tylko poczucie dobrego smaku.

Duże pole do popisu mają domorośli artyści, którym wolno w babcinych szufladach poszukiwać jubilerskich ciekawostek. Wykorzystanie materiałów i wzorów sprzed kilkudziesięciu lat, łączenie ich z tym, co produkuje współczesny przemysł, daje gwarancję niepowtarzalnego rękodzieła. W końcu nie po to samodzielnie wykonuje się biżuterię, by wyglądać jak dziesiątki innych dziewczyn.

Do pracy potrzebne są, oprócz koralików, szczypce jubilerskie, przecinak do żyłek jubilerskich, druciki i żyłki, także kawałki tkanin, igła i mocne nici, w zależności od techniki, jaką chcemy i umiemy się posługiwać.

Techniki biżuterii hand made z koralików

Najprostsza metoda, która nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności to po prostu nizanie koralików modułowych na żyłkę jubilerską.

Warto jednak opanować inne techniki. Jedną z nich jest haft koralikowy - zajęcie pracochłonne, ale dające niebanalny efekt. Drobniutkie koraliki po prostu naszywa się jeden przy drugim na tkaninie, filcu lub miękkiej skórze, tworząc misterne kompozycje. Wykorzystuje się do tego ścieg wsteczny, natomiast ścieg pejotlowy przydaje się do oprawiania koralikami kamieni i kaboszonów.  Niektóre panie łączą haft koralikowy z haftem z sutaszu. Poradniki i filmiki instruktażowe, zdradzające tajemnice ściegów, można je znaleźć w Internecie.

Do produkcji biżuterii z większych koralików wykorzystuje się technikę zdobniczą decoupage. Rękodzieło wymaga dużo cierpliwości i staranności wykonania, ale efekty są rewelacyjne.