Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria ślubna - interesujące fakty i porady

Biżuteria ślubna stanowi elegancki dodatek do stroju panny młodej. Może być skromna lub olśniewająca, wszystko zależy od rodzaju sukni. Nie można też zapominać o obrączkach, bo to one odgrywają pierwszorzędną rolę w ceremonii ślubnej.

Czym kierować się przy wyborze biżuterii ślubnej?

Wszystko zaczyna się od na długo przed ślubem od obdarowania narzeczonej pierścionkiem zaręczynowym, ponieważ kolejne zakupy biżuterii to konsekwencja pierwszego wyboru. Oświadczyny są często niespodzianką dla dziewczyny, dlatego przeważnie to sam narzeczony wybiera pierścionek, ale wcześniej stara się rozeznać w upodobaniach wybranki. Jeśli dziewczyna kocha srebro i ma dużo ozdób z tego metalu, pewnie będzie jej żal rozstać się z nimi po ślubie. Dlatego przezorny przyszły małżonek kupuje pierścionek z białego złota i oczkiem z diamentu lub innego szlachetnego kamienia. Jeśli dziewczyna marzy o żółtym złocie, trzeba takiż pierścionek wybrać. Dla niezdecydowanych jest trzecia opcja: połączenie białego i żółtego złota.

Obrączki powinny być utrzymane w podobnym stylu. Obecnie modne są te wąskie, gładkie lub subtelnie grawerowane. Niekoniecznie muszą być ze złota, widuje się także srebrne, tytanowe, platynowe.

Jeśli chodzi o dodatki do strojnej sukni ślubnej, należy pamiętać o umiarze. To suknia zdobi pannę młodą, wystarczy więc jeden dyskretny drobiazg na szyi czy na nadgarstku. Natomiast jeśli suknia jest skromna, można sobie pozwolić na bardziej wyrazistą biżuterię, która mocno zaakcentuje styl użytkowniczki. Przy tak uroczystej okazji biżuteria  powinna być dobrej jakości, ze szlachetnego kruszcu, chociaż młoda i nieco ekstrawagancka dziewczyna świetnie będzie wyglądać w sztucznej, ale efektownej, a nawet odrobinę krzykliwej.

Co do pana młodego, wystarczy, jeśli się ograniczy do spinek w mankietach koszuli. Ciemny garnitur, elegancka koszula i dobrze dobrany krawat lub muszka wystarczająco podkreślają niezwykłość okazji.

Ślubna biżuteria i przesądy

„Chcecie to wierzcie, nie chcecie, nie wierzcie” – tyle można powiedzieć o ślubnych przesądach, z których kilka dotyczy biżuterii.  Po pierwsze, w dniu ślubu upuszczona na podłogę obrączka źle wróży młodemu małżeństwu. Absolutnie nie może się to zdarzyć już przed ołtarzem, bo oznacza to rychły koniec miłości i wierności małżeńskiej. Po drugie, panna młoda powinna się wystrzegać zakładania pereł. Mają one rzekomo oznaczać łzy, a więc nie wróżą szczęścia w związku. Jednak niewiele kobiet się tym przejmuje, bo skromny sznur pereł bardzo pasuje do ślubnej sukni.