Biżuteria

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat biżuterii.

Biżuteria nazębna - interesujące fakty i porady

Modę na biżuterię nazębną rozpoczęły gwiazdy muzyki pop w USA, stamtąd dotarła ona do Europy. Warto wiedzieć, jak, gdzie i czym zęby przyozdobić oraz jak się tego pozbyć, gdy już moda minie.

Ozdabianie zębów, czemu nie?

Jeszcze kilka lat temu za najpiękniejszy uśmiech uchodził taki, który odsłaniał białe, równe, zdrowe zęby. Ale odkąd artyści i celebryci zaczęli ozdabiać swoje zęby błyskotkami, okazało się, że perłowa biel uzębienia nie wystarczy.  Pierwszy był Mick Hucknall z połyskującym diamentem bodajże na „dwójce”, za nim poszedł Mick Jagger, potem Madonna i Viktoria Beckham. I tak moda na ozdabianie świecidełkami kłów i siekaczy rozpowszechniła się wśród młodzieży.

Jedyna korzyść z tego, że demonstrując połyskliwy uśmiech, trzeba zadbać o zęby, które nie powinny być niedomyte, zażółcone czy z ubytkami. Błyszczący klejnocik zwraca uwagę na stan uzębienia, a więc zęby powinny prezentować się nienagannie. Można by dyskutować, czy warto umieszczać  jakieś ciało obce na zębie. Ale cóż, moda to moda.

Gdzie, czym i jak ozdabiać zęby?

Wszystkie sprawy związane z zębami należy załatwiać u stomatologa. Jeśli jemu złożymy wizytę z biżuteryjnym gadżecikiem w ręce, wówczas lekarz dopilnuje, by po pierwsze, zrobić przegląd zębów, oczyścić kamienia i osadu, jeśli trzeba – wybielić i wyleczyć. Dopiero wtedy można je ozdabiać. W tym celu używa się brylantów lub innych kamieni szlachetnych, złota, platyny, kryształków Swarovskiego oraz cyrkonii. Taką błyskotkę umieszcza się na powierzchni licowej zęba za pomocą kleju ortodontycznego lub kompozytów światłoutwardzalnych. Zabieg jest bezbolesny, trwa ok. pół godziny. Cena usługi dentystycznej nie jest wysoka, natomiast koszt ozdoby zależny jest od rodzaju materiału.

Jak dbać o biżuterię nazębną?

Nie wymaga ona specjalnej pielęgnacji poza utrzymywaniem wymaganej jak zwykle higieny zębów i jamy ustnej. Pasty i szczoteczki do zębów nie uszkadzają powierzchni ozdoby, nie doprowadzają też do jej odklejania. Jedyne niebezpieczeństwo stanowią zimne gazowe napoje - one mogą spowodować odklejenie błyskotki.

Gdy biżuterii nazębnej będziemy mieli dosyć, bez problemu można ją usunąć u stomatologa. Nie pozostawia żadnych śladów, ząb nie jest uszkodzony ani osłabiony. Na nowo możemy lśnić w uśmiechu tylko naturalną bielą uzębienia, bez dodatkowych atrakcji.